Nieruchomości z regionu
Certyfikaty energetyczne
Od 01 stycznia 2009 r. nowe oraz oddane do użytkowania mieszkania, budynki mieszkalne oraz biurowce muszą posiadać świadectwa energetyczne. Obowiązek posiadania świadectw energetycznych wynika z dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która weszła w życie 04.01.2006 r. Polska musiała ją ostatecznie wdrożyć do końca 2008 r. W zamyśle europejskiego prawodawcy certyfikaty mają motywować do ograniczenia zużycia energii w istniejących budynkach oraz zachęcić do energooszczędnego budowania.
Zgodnie z nowelizacją świadectwa energetyczne muszą posiadać nowe budynki powstałe i projektowane:
- mieszkalne,
- zamieszkania zbiorowego (m.in. pensjonaty, hotele, akademiki, internaty),
- użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2(tj. dworce, szkoły, lotniska, muzea, hipermarkety)
- magazyny.
- oraz lokal mieszkalny i lokal w budynku stanowiący samodzielną całość techniczno-użytkową (tj. wynajmowany lokal w kamienicy)
Świadectwo energetyczne konieczne jest także przy sprzedaży, wynajmie lub przy zmodernizowaniu lokalów oraz budynków.
Ważne przez 10 lat świadectwo zawiera nie tylko wskaźniki liczbowe EP i EK, ale także charakterystykę techniczno-użytkową, czyli szczegółowe dane opisowe i liczbowe dotyczące stanu ochrony cieplnej budynku, systemów ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody.
Bardzo ważnymi informacjami są także uwagi i wskazówki dotyczące możliwości i sposobów zmniejszenia zapotrzebowania na energię, które są obowiązkowym elementem świadectwa energetycznego. Dobrze opracowane świadectwo jest swego rodzaju ekspertyzą, oceniającą te cechy budynku, które mają wpływ na zużycie energii w trakcie jego eksploatacji.
Świadectwo stanowi również zabezpieczenie przed ewentualnymi nieujawnionymi wadami kupowanego czy wynajmowanego budynku, lokalu. W warunkach działającego systemu ocen energetycznych potencjalny nabywca budynku wraz z ofertą cenową może przeanalizować świadectwo energetyczne, na podstawie którego może poznać jakość techniczną budynku i koszty zużycia energii na jego użytkowanie.